Elevii de liceu vor avea o nouă materie opţională. Ce este „Ora de GIS”
Publicat acum 13 ore si 25 minute
Când am învățat noi gramatică, toate conceptele aveau deja un nume. Terminologia se mai schimbă, dar denumirea de bază era deja acolo.
Terminologia lingvistică este închegată încă de acum un secol. Și tot e greu atunci când trebuie să înveți gramatică. Primii cărturari care au făcut asta, s-au inspirat din gramatici slavone, italienești, grecești.
Curajosul care a făcut prima gramatică este Dimistrie Eustatievici Brașoveanu, „Gramatica rumânească”, în 1957.
Mai multe ne spune Ana Iorga, în rubrica „Pe cuvânt”.