Antena 3 CNN EURO2016 Atacantul portughez Nani, autorul celui de-al 600-lea gol din istoria competiţiei

Sursa foto: Foto: Twitter
15 Iun 2016   •   09:49

Atacantul portughez Nani a înscris cel de-al 600-lea gol din istoria Campionatului European de fotbal, cu ocazia meciului împotriva Islandei (scor 1-1), disputat marţi seara la Saint-Etienne, în cadrul Grupei F de la EURO 2016.

Internaţionalul lusitan a deschis scorul în minutul 32 al întâlnirii, cu un şut din interiorul careului, islandezii restabilind egalitatea la cinci minute după pauză, prin Birkir Bjarnasson, autorul primului gol al selecţionatei ţării sale la un turneu final de campionat continental.

Primul gol din istoria Campionatului European de fotbal a fost marcat pe 6 iulie 1960 de iugoslavul Milan Galic, într-o partidă cu Franţa (scor 5-4), în timp ce golul cu numărul 100 i-a aparţinut francezului Alain Giresse, la ediţia din 1984.

Danezul Kim Vifort a înscris, la rândul său, cel de-al 200-lea gol din istoria EURO, în 1992, iar golul cu numărul 500 l-a avut drept autor pe spaniolul Xavi, la ediţia din 2008, câştigată de "La Roja", care şi-a apărat apoi titlu european patru ani mai târziu, la EURO 2012.

Sursă: Agerpres