Antena 3 CNN Externe Franța pierde dramatic la București, în fața Elveției, în optimile de la EURO 2020

Kylian Mbappe a ratat lovitura crucială de penalty, ceea ce a făcut ca Elveția să învingă Franța în optimile EURO 2020.

Sursa foto: Getty
de Alexandru Negrici    |    29 Iun 2021   •   11:40

Elvețienii fuseseră la câteva secunde distanță de eliminare, în primele 90 de minute, dar au învins pe muchie de cuțit, iar pentru aceștia urmează meciul cu Spania.

Pentru elvețieni este prima victorie într-o etapă eliminatorie a unui turneu final din acest secol. Ultima dată au mai avut această performanță în 1938.

Elveția a revenit de la 3-1 în ultimele 9 minute ale partidei, prin golurile lui Haris Seferovic și Mario Gavranvic.

››› Vezi galeria foto ‹‹‹

Pentru Franța au înscris Karim Benzema (2 goluri- min. 57; min. 59) și Paul Pogba (min. 75).

Pentru Elveția au înscris Haris Seferovic (2 goluri- min. 15; min. 81) și Mario Gavranovic (min. 90)

În următoarele două reprize de prelungire, niciuna dintre cele două selecționate nu au mai reușit să se impună, ceea ce a dus meciul la loviturile de pedeapsă.

Mbappe a ratat decisiv ultimul penalty al Franței.