Antena 3 CNN Formula 1 Charles Leclerc a câștigat Marele Premiu Formula 1 de la Monaco

Charles Leclerc a câștigat Marele Premiu Formula 1 de la Monaco

Charles Leclerc a câștigat Marele Premiu Formula 1 de la Monaco. Pilotul de la Ferrari a plecat din pole position, câștigând calificările și Marele Premiu. Oficial, Charles Leclerc este primul monegasc care câștigă marele premiu al statului, din 1931 încoace.

Sursa foto: Twitter | Formula 1
de Redacția Antena 3 CNN    |    26 Mai 2024   •   19:21

Pilotul Ferrari, în vârstă de 26 de ani, Charles Leclerc a câștigat Marele Premiu Formula 1 de la Monaco. Pe locurile 2 și 3 sunt Oscar Piastri și Carlos Sainz.

Cursa s-a reluat după aproximativ 50 de minute, după ce primul tur s-a soldat cu un accident. Din fericire, nici un pilot nu a fost rănit.

A fost pentru prima dată când pilotul de 26 de ani a urcat pe podiumul de la Monaco după șase încercări și a venit după două starturi din pole position.

"Înseamnă foarte mult. Este cursa care m-a făcut să visez să devin pilot de Formula 1 într-o zi", a spus Leclerc, care a strigat de bucurie în când a luat steagul de control fluturat de atacantul echipei de fotbal a Franței, Kylian Mbappe.

Charles Leclerc este oficial primul monegasc care câștigă marele premiu al statului, din 1931 încoace.

Formula 1 se va vedea în următorii trei ani în universul Antena.

Etapa următoare va avea loc pe 9 iunie în Canada.