
Irlandezul Alex Dunne, în vârstă de 19 ani, va pilota pentru McLaren în prima sesiune de antrenamente libere înaintea Marelui Premiu de Formula 1 al Austriei, informează L'Equipe, potrivit Agerpres.
Alex Dunne, în mod obişnuit pilot de Formula 2, va participa vineri la prima sesiune de antrenamente libere înaintea MP al Austriei, în locul lui Lando Norris. Această înlocuire va avea loc în cadrul celor patru sesiuni care trebuie oferite pe parcursul sezonului piloţilor cu puţină sau fără experienţă în Formula 1.
Membru al Academiei McLaren, Dunne, campionul britanic de F4 din 2022, este actualul lider al Campionatului F2. El va fi primul irlandez care pilotează în F1 de la Ralph Firman în 2003 cu Jordan, acesta deţinând dublă cetăţenie irlandeză şi britanică.
„Este o oportunitate incredibilă să pot pilota în prima sesiune de antrenamente libere în Austria. M-am pregătit bine tot sezonul, participând la TPC-uri (teste cu maşini datând de câteva sezoane - n. r.), petrecând timp în simulator. A fost o experienţă formidabilă”, a declarat Dunne.
Andrea Stella, directorul echipei, a spus: „Este super să-i putem da lui Alex această oportunitate, oferindu-i timp la volanul unei maşini de Formula 1 pentru a-l ajuta să se dezvolte.”
Pilotul McLaren în Indycar, Pato O'Ward, a fost deja anunţat pentru prima sesiune de antrenamente libere din Mexic, la sfârşitul sezonului, aşa că mai sunt de atribuit două sesiuni de antrenamente libere tinerilor piloţi McLaren în acest an.