Antena 3 CNN Formula 1 Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Japoniei la Formula 1

Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Japoniei la Formula 1

Max Verstappen, campionul mondial de la Red Bull, a câştigat Marele Premiu al Japoniei la Formula 1, în direct la Antena 3 CNN.

de Redacția Antena 3 CNN    |    07 Apr 2024   •   10:21

Campionul mondial Max Verstappen a plecat din pole – position, fiind urmat de către coechipierul său de la Red Bull, Sergio Perez. Lando Norris de la McLaren, este pilotul care a plecat din poziția a 3-a.

Plecat din pole position pentru a 4-a oară în 4 curse, Verstappen nu s-a mai lăsat surprins de asaltul monoposturilor Ferrari, așa cum s-a întâmplat la Melbourne.

În GALERIA FOTO de mai jos puteţi vedea mai multe imagini cu Max Verstappen, câștigătorul Marelui Premiu al Japoniei la formula 1.

››› Vezi galeria foto ‹‹‹

Olandezul a dominat cursa de la Suzuka fără emoții. Colegul lui Verstappen, Perez a avut o problemă în turul 8, când a ieșit temporar de pe circuit, dar s-a redresat repede în fața lui Norris.

La start, Carlos Sainz, primul pilot al Scuderiei Ferrari, s-a situat pe locul patru. Sainz a reușit să câștige o poziție și a terminat cursa din Japonia pe locul trei.

Max Verstrappen a terminat cursa cu timpul de 1:54:23, în timp ce Sergio Pérez a avut 1:54:36, iar Carlos Sainz 1:54:44.

Marele Premiu de Formula 1 al Japoniei se desfășoară pe Circuitul de la Suzuka. Acesta are o lungime de 5,807 km și un număr total de tururi de 53.