Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Barrichello, pole position în MP al Brazilei. Button pleacă de pe 14!

Barrichello, pole position în MP al Brazilei. Button pleacă de pe 14!

Sursa foto: Rubens Barrichello
17 Oct 2009   •   23:30

Rubens Barrichello continuă să spere că poate deveni pentru prima oară în carieră campion mondial în Formula 1. Brazilianul a câştigat sâmbătă primul loc pe grila de start al Marelui Premiu din ţara natală, fiind urmat de Webber, Sutil şi Trulli. Surprinzător, liderul clasamentului mondial pleacă abia de pe 14, în timp ce Vettel şi Hamilton au obţinut şi ei locuri foarte slabe.
Calificări cu peripeţii pentru MP al Braziliei. FIA a suspendat de trei ori calificările în mai puţin de tre ore, pentru ieşiri în decor ale lui Fisichella şi Liuzzi. A treia întrerupere a fost cauzată de ploaia torenţială, transmite Mediafax.
Liderul clasamnetului mondial în Formula 1, Jenson Button, poate câştiga, în mod teoretic, titlul în acest an la cursa de duminică din Brazilia. Colegul său de la echipa Brawn GP, Barichello, este la 14 puncte în urma sa cu două curse rămase de disputat, dar diferenţa mare din grila de start îl va împiedica, probabil, pe Button să ia prea multe puncte. În aceste condiţii, Barrichello continuă să spere la un titlu luat la limită.