Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Casey Stoner a câştigat Grand Prix-ul Valenciei la MotoGP. Rossi ? campion mondial (VIDEO)

26 Oct 2008   •   17:49

Pilotul australian Casey Stoner (Ducati) a câştigat, duminică, Grand Prix-ul Valenciei la MotoGP, ultima etapă a sezonului, în faţa spaniolului Dani Pedrosa (Honda) şi a italianului Valentino Rossi (Yamaha).
Campion mondial al acestei categorii la finalul sezonului este italianul Valentino Rossi, cu 373 puncte.
Locul doi în clasamentul general a fost ocupat de Casey Stoner, cu 280 puncte, în timp ce spaniolul Daniel Pedrosa s-a clasat al treilea, cu 249 puncte.
În această ultimă cursă a sezonului, Rossi şi-a dovedit din nou clasa, reuşind să urce de pe poziţia 10, pe care o avea la start, până pe podium. Aceasta duce numărul de clasări printre primii 3 la 16 din cele 18 curse.