Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Câştigătorii curselor de Formula 1 vor primi câte 25 de puncte. Vezi programul sezonului 2010 şi schimbările făcute de FIA

11 Dec 2009   •   19:02

Câştigătorii curselor de Formula 1 din sezonul viitor vor primi 25 de puncte, în loc de 10, conform unei propuneri de schimbare a sistemului de punctaj. Astfel, cei mai buni zece piloţi vor primi puncte, comparativ cu primii opt în prezent, ca urmare a venirii celor trei echipe în plus în Marele Circ.

Comisia F1 - compusă din acţionarii echipelor, promoteri, sponsori şi condusă de Bernie Ecclestone - a făcut publice posibilele schimbări după întâlnirea de joi, de la Monaco. Preşedintele FIA, Jean Todt, a fost şi el la întrunire, iar regulamentul a fost ratificat, vineri, de către Consiliul Mondial al Sporturilor cu Motor.

Piloţii care vor sosi pe locul doi vor primi 20 de puncte, restul punctelor fiind distribuite astfel: 15, 10, 8, 6, 5, 3, 2 şi 1. În sezonul încheiat în acest an, sistemul de punctaj a fost: 10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 şi 1.

Ecclestone spera chiar să introducă sistemul cu medalii, bazat pe victoriile de cursă, însă această idee a fost abandonată.