Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Dani Pedrosa a câştigat Marele Premiu al Portugaliei de la Estoril

Dani Pedrosa a câştigat Marele Premiu al Portugaliei de la Estoril

02 Mai 2011   •   11:23

Spaniolul Dani Pedrosa a tras un semnal de alarmă pentru rivalii săi, după ce a reuşit o cursă tactică foarte bună şi a câştigat Marele Premiu al Portugaliei. Pedrosa a stat în coada liderului cursei Jorge Lorenzo până cu patru tururi înainte de final, când l-a depăşit pe campionul en-titre şi şi-a adjudecat victoria.

Colegul lui Pedrosa de la Honda, Casey Stoner, a terminat al treilea, în timp ce septuplul campion mondial Valentino Rossi a sosit pe locul cinci.

Lorenzo conduce în clasamentul general cu 65 de puncte, în timp ce Pedrosa se află pe doi cu 61 de puncte. "A fost foarte dificil pentru mine în ultima perioadă şi să câştig după toate problemele întâmpinate este incredibil", a declarat pilotul de 25 de ani, care s-a operat recent la umăr. "Cursa a fost foarte grea, Jorge a alergat bine, dar în final eram lângă el şi mi-am zis că nu trebuie să mai fiu al doilea. Sunt îndurerat acum, dar vreau să le mulţumesc doctorilor care m-au ajutat să fiu aici", a încheiat Pedrosa.