Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Dani Pedrosa câştigă Marele Premiu al SUA şi mai poate spera la titlu (VIDEO)

Dani Pedrosa câştigă Marele Premiu al SUA şi mai poate spera la titlu (VIDEO)

06 Iul 2009   •   13:29

Dani Pedrosa a revenit în cursa pentru titlu la clasa regină a Campionatului Mondial de Motociclism, după ce a câştigat Marele Premiu al Statelor Unite, de la Laguna Seca, duminică.

Plecat al patrulea de pe grila de start, pilotul de la Repsol Honda a dominat autoritar cursa, încetinind totuşi pe final pentru a termina cu 0,344 secunde în faţa lui Valentino Rossi. Jorge Lorenzo, care obţinuse pole position-ul, a trecut peste accidentările suferite la finalul sesiunii de calificări de sâmbătă şi a terminat pe locul trei, la 1.926 secunde în urma lui Pedrosa, în timp ce Casey Stoner, care de asemenea s-a lovit în calificări, a sosit al patrulea.

A fost o cursă curajoasă pentru Lorenzo, care a avut nevoie de analgezice pentru a concura, după ce sâmbătă a suferit o fractură la picior şi şi-a dislocat umărul. L-a depăşit pe Stoner cu 11 tururi înainte de final şi apoi, cu patru tururi rămase de parcurs, a încercat să îl depăşească pe coechipierul de la Fiat Yamaha, Rossi, însă italianul a reuşit să îl ţină în urma sa.

În acest timp, Pedrosa nu a avut nicio problemă la conducerea cursei şi chiar s-a relaxat pe final, obţinând prima victorie după un an. Graţie acestui succes a ajuns pe locul patru în clasamentul piloţilor, cu 92 de puncte, în timp ce Rossi rămâne primul, cu 151, 9 mai multe decât Lorenzo.