Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Dublă victorie pentru echipa Red Bull. Vettel a câştigat locul 1, urmat de Mark Webber

Dublă victorie pentru echipa Red Bull. Vettel a câştigat locul 1, urmat de Mark Webber

07 Noi 2010   •   20:20

Sebastian Vettel, pilotul german al echipei Red Bull, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Braziliei, penultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, informează Mediafax.

Cursa a avut loc pe circuitul de la Interlagos, el fiind urmat de coechipierul său, australianul Mark Webber.

Locul trei a fost ocupat de Fernando Alonso (Ferrari), iar pe patru a terminat Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), britanicul fiind urmat de coechipierul său Jenson Button.

În continuare, pe locurile 6-10 s-au poziţionat, în ordine, Nico Rosberg, Michael Schumacher (ambii Mercedes), Nico Hulkenberg (Williams), Robert Kubica (Renault) şi Kamui Kobayashi (Sauber).

Datorită aceste rezultate, echipa Red Bull a devenit campioană mondială pentru prima oară în istorie, cu o etapă înaintea finalului sezonului.