Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Gergo Szabo câştigă un raliu al Argeşului presărat cu accidente (VIDEO)

Gergo Szabo câştigă un raliu al Argeşului presărat cu accidente (VIDEO)

Sursa foto: Gergo Szabo
10 Mai 2010   •   15:52

Raliul Argeşului, cea de-a doua etapă pe asfalt din Campionatul Naţional de raliuri, a fost câştigat de pilotul ungur Gergo Szabo la bordul unui Mitsubishi Lancer EVO 9. Szabo, campion naţional en-titre, s-a descurcat excelent pe traseul greu din Transfăgărăşan şi a reuşit să îl învingă pe Dan Gîrtofan.

Szabo nu a avut rival în Raliul Argeşului, sâmbătă, şi a trecut primul linia de sosire după cele 11 probe speciale. Dan Gîrtofan i-a urmat la 27 de secunde , cu un Subaru Impreza N15, în timp ce Bogdan Marişca s-a clasat la 32 de secunde în spate, cu o maşină de aceeaşi marcă. În clasamentul general al competiţiei, Marişca este lider cu 40 de puncte, urmat de Dan Gîrtofan cu 28, potrivit Agerpres.
Raliul Argeşului a prilejuit şi evenimente mai puţin dorite, cum ar fi ieşirea în decor a lui Alexandru Krepelka.

Iată un alt şofer care şi-a propus mai mult decât a putut şi a fost pe punctul de a răni spectatorii.