Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Jenson Button a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Vettel şi Raikkonen au completat, în ordine, podiumul

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
02 Sep 2012   •   16:49

Pilotul britanic al echipei McLaren-Mercedes Jenson Button a câştigat, duminică, Marele Premiu al Belgiei, a 12-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, disputată pe circuitul Spa-Francorchamps, informează Mediafax.

El a fost urmat de germanul Sebastian Vettel (Red Bull), de finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault), de germanul Nico Hulkenberg (Force India) şi de brazilianul Felipe Massa (Ferrari).

Pe lucurile 6-10 s-au clasat în ordine australianul Mark Webber (Red Bull), germanul Michael Schumacher (Mercedes), francezul Jean-Eric Vergne, australianul Daniel Ricciardo (ambii Toro Rosso) şi britanicul Paul Di Resta (Force India)

Piloţii Fernando Alonso (Ferrari), Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), Sergio Perez (Sauber) şi Romain Grosjean (Lotus-Renault) au abandonat în urma unui accident produs în turul întâi.

Următoarea etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al Italiei, se va desfăşura duminica viitoare, la Monza.