Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Jenson Button, campion mondial în 2009 în Formula 1! Webber câştigă MP al Braziliei

Jenson Button, campion mondial în 2009 în Formula 1! Webber câştigă MP al Braziliei

Sursa foto: jenson button
18 Oct 2009   •   20:43

Britanicul Jenson Button a reuşit o cursă fenomenală în Brazilia şi a cucerit primul său titlu mondial în Formula 1. Noul campion din competiţia regină a motorsportului a reuşit să se claseze pe locul al cincilea la finalul unei curse în care a pornit de pe locul 14 şi nu i-a dat nici o şansă colegului Barrichello. De asemenea, Brawn GP a cucerit duminică titlul la constructori în primul an de participare în Formula 1.
Titlul lui Button părea în mare pericol după ce britanicul nu a obţinut decât locul al 14-lea pe grila de start la MP al Braziliei. De asemenea, Barrichello, ultimul care mai spera să ia laurii, era în pole-position. Cu toate acestea, Button a fost în formă mare la Interlagos şi a recuperat loc după loc, terminând în cele din urmă pe locul al cincilea. Barrichello, în schimb, a fost urmărit de ghinion şi s-a clasat doar al optulea.
Cursa a fost câştigată de un Mark Webber determinat să impresioneze, pilotul lui Red Bull Racing fiind de neoprit. Kubica, de la Sauber, a păşit pe a doua treaptă a podiumului, în timp ce locul al trelea a fost luat de fostul campion mondial, Lewis Hamilton. Britanicul a fost şi el autorul unui mic miracol, încheind în top 3 după ce începuse cursa pe locul al 18-lea!
Button şi BrawnGP au cucerit titlurile de campion cu o etapă înainte de final, urmând a se mai disputa şi Marele Premiu al Abu Dhabi, pe 1 noiembrie.