Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Jorge Lorenzo a câştigat prima cursă MotoGP a sezonului

Jorge Lorenzo a câştigat prima cursă MotoGP a sezonului

09 Apr 2012   •   00:12

Jorge Lorenzo a câştigat prima cursă de MotoGP a sezonului, ducând la capăt un weekend perfect în Qatar. Pilotul de la Yamaha plecase din pole position, însă a pierdut avansul în prima parte a cursei, când Pedrosa şi Stoner au plecat excelent.

Dani Pedrosa a reuşit să îl devanseze pe campionul mondial şi coechipierul său de la Repsol Honda, Casey Stoner, ocupând locul secund pe podium, în timp ce Stoner, specialist în Qatar, s-a mulţumit cu a treia poziţie.

Marc Marquez s-a impus în cursa de Moto2, în faţa lui Andrea Iannone-

Iar în prima sa cursă la clasa Moto3 - care înlocuieşte clasa 125cc în acest sezon - tânărul Maverick Vinales de 17 ani a câştigat cursa în faţa lui Romano Fenati.