Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Kimi Raikkonen a câştigat Marele Premiu al Australiei

Kimi Raikkonen a câştigat Marele Premiu al Australiei

Sursa foto: Foto: Agerpres/AP
17 Mar 2013   •   10:41

Pilotul finlandez al echipei Lotus-Renault, Kimi Raikkonen, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Australiei, prima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) şi de germanul Sebastian Vettel (Red Bull).

Pe locul 4 s-a clasat brazilianul Felipe Massa (Ferrari), iar pe 5 a încheiat cursa britanicul Lewis Hamilton (Mercedes). Australianul Mark Webber (Red Bull) a fost al şaselela, fiind urmat în ordine de germanul Adrian Sutil şi de britanicul Paul Di Resta (ambii Force India).

Britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes) a fost al nouălea, iar francezul Romain Grosjean (Lotus-Renault) al zecelea.

Următoarea etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al Malaysiei, va avea loc în 24 martie, la Sepang.