Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Mark Webber a câştigat MP al Braziliei, ultima etapă a sezonului în Formula 1

Mark Webber a câştigat MP al Braziliei, ultima etapă a sezonului în Formula 1

Sursa foto: Foto: Intact Images/EPA
de M.T.    |    27 Noi 2011   •   20:30

Australianul Mark Webber a obţinut singura sa victorie în actualul sezon al Formulei 1, în Marele Premiu al Braziliei de la Interlagos, ultima etapă a Campionatului Mondial.

Pilotul de la Red Bull l-a depăşit în turul 30 pe coechipierul său, germanul Sebastian Vettel, care a avut probleme la cutia de viteze, însă există bănuiala că totul nu ar fi fost decât o strategie a campioanei mondiale a constructorilor pentru a-i oferi victoria lui Webber şi posibilitatea de a încheia pe podium în clasamentul general, lucru care s-a şi întâmplat de altfel.

Britanicul Jenson Button (McLaren) a terminat pe locul 3, în timp ce spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) a fost al patrulea. Coechipierul ibericului şi unul dintre cei trei reprezentanţi ai gazdelor, Felipe Massa, s-a clasat pe poziţia a 5-a, iar germanul Adrian Sutil (Force India a venit al şaselea.

De altfel, Force India a avut parte de un final de sezon excelent, şi celălalt pilot al echipei, britanicul Paul Di Resta, reuşind să încheie în puncte, pe locul 8, în timp ce Nico Rosberg (Mercedes GP), Kamui Kobayashi (Sauber) şi Vitaly Petrov (Renault) au completat topul primilor zece.

Aflat probabil la ultima cursă din carieră, brazilianul Rubens Barrichello nu a reuşit decât o clasare pe locul 14, un alt pilot care a dezamăgit, ca de altfel în întregul sezon, fiind britanicul Lewis Hamilton (McLaren), obligat să abandoneze în turul 48, din cauza unor probleme la cutia de viteze.