Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Mark Webber câştigă Marele Premiu al Principatului Monaco şi este lider în Formula 1

Mark Webber câştigă Marele Premiu al Principatului Monaco şi este lider în Formula 1

Sursa foto: mark webber
16 Mai 2010   •   17:29

Mark Webber a obţinut cea de-a doua sa victorie în sezonul 2010 al Formulei 1 şi a câştigat Marele Premiu al Principatului Monaco. Echipa austriacă Red Bull a dat lovitura şi la Monaco, iar piloţii Webber şi Vettel s-au clasat pe primele două poziţii ale podiumului. Punctele obţinute îl duc pe Webber pe primul loc, la egalitate de puncte cu britanicul Button.
Echipa Red Bull pare să se descurce din ce în mai bine în acest sezon de Formula 1. Webber a adus duminică echipei sale a treia victorie de etapă a anului, după ce toate cele şase curse începuseră cu un pilot Red Bull în pole position. Webber şi-a apărat, de această dată, primul loc obţinut în calificări şi a câştigat cursa disputată pe străzile din Monte Carlo. Locul al doilea a fost ocupat de Sebastian Vettel, urmat de Robert Kubica. Felipe Massa de la Ferrari s-a clasat al patrulea, în timp ce britanicul Hamilton a încheiat al cincilea, urmat de Fernando Alonso.
Cursa a fost una plină de incidente, doar 12 din cei 24 de piloţi care au început cursa putând să o şi termine. Printre cei care au abandonat au fost şi Jenson Button, Rubens Barrichello şi Pedro de la Rosa. Mai mult, Michael Schumacher a fost penalizat cu 20 de secunde pentru depăşire sub safety car, lucru care înseamnă că pierde locul al şaselea şi coboară până pe 12.