Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Mihai Marinescu ocupă locul 3 în clasamentul piloţilor, după prima etapă din Formula 2

Mihai Marinescu ocupă locul 3 în clasamentul piloţilor, după prima etapă din Formula 2

18 Apr 2011   •   12:46

Pilotul român Mihai Marinescu a debutat cu dreptul în al doilea său sezon din Formula 2 şi ocupă locul trei în clasamentul general al piloţilor după prima etapă, care a avut loc la Silverstone.

După ce vineri, în antrenamentele libere, Marinescu a ocupat locurile 4, respectiv 1 (locul doi la rezultate cumulate), în prima cursă de la Silverstone a ocupat locul cinci, în spatele spaniolului Miki Monras, a italianului Mirko Bortolotti, a elveţianului Christopher Zanella şi a germanului Tobias Hegewald.

Pilotul braşovean a încheiat cursa a doua pe locul patru, după Mirko Bortolotti, americanul Will Bratt şi Miki Monras. Astfel, în clasamentul general, Mihai Marinescu ocupă poziţia a treia, cu 22 de puncte, fiind devansat de Mirko Bortolotti (43 de puncte) şi de Miki Monras (40 de puncte).

Etapa a doua din Formula 2 va avea loc la Magny-Cours, în Franţa, în perioada 20-22 mai.