Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Nico Hulkenberg câştigă campionatul GP2

Nico Hulkenberg câştigă campionatul GP2

Sursa foto: Nico Huelkenberg
14 Sep 2009   •   12:00

Plitolul de teste al Williams Formula One, Nico Huelkenberg, a câştigat campionatul GP2 Series în primul său an, după ce a terminat pe locul trei cursa de duminică.
Pilotul de 22 de ani a devenit primul din istoria campionatului care câştigă competiţia înainte de ultima cursă.
GP2 este considerată rampa de lansare către Formula 1, printre foştii campioni numărându-se Lewis Hamilton sau germanii Nico Rosberg şi Timo Glock. Rosberg este acum pilot Williams.
Luiz Razia a câştigat cursa de duminică de la Monza, iar Lucas di Grassi a venit pe locul doi.

Locul trei al germanului Huelkenberg îl aduce la 90 de puncte, la 22 de puncte de Vitali Petrov de la Barwa Addax .
Ultima rundă a seriei GP2 se va desfăşura la Portimao, Portgualia, 18-20 septembrie.