Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Pilotul care s-a clasat pe locul 2 la Marele Premiu al Australiei A FOST DESCALIFICAT

Pilotul care s-a clasat pe locul 2 la Marele Premiu al Australiei A FOST DESCALIFICAT

Sursa foto: Foto: Agerpres/Xinhua
16 Mar 2014   •   17:10
Pilotul australian al echipei Red Bull, Daniel Ricciardo, care încheiase pe locul 2 cursa de la Melbourne, a fost descalificat, duminică, după ce comisarii FIA au constatat că monopostul său a consumat mai mult combustibil decât limita admisă de regulament, 100 de kilograme/oră, informează BBC, conform Mediafax.
FIA a instalat câte un debitmetru pe toate maşinile pentru a controla dacă acestea respectă regula privind limita de consum. Monopostul lui Ricciardo a înregistrat un consum "consistent" peste limita admisă, a stabilit FIA, care a dat decizia mai bine de cinci ore de la încheierea cursei. Red Bull a anunţat că va face apel la această decizie.
Astfel, după ce Seabstian Vettel a abandonat în turul 5, campioana mondială Red Bull a rămas fără niciun punct acumulat la Marele Premiu al Australiei, prima etapă a sezonului.
În urma acestei decizii, danezul Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes) urcă pe locul 2, iar coechipierul său Jenson Button pe 3, după câştigătorul Nico Rosberg (Mercedes).
Celelate locuri care punctează sunt ocupate acum de următorii piloţi: Fernando Alonso (Ferrari) - locul 4, Valtteri Bottas (Williams) - locul 5, Nico Hulkenberg (Force India) - locul 6, Kimi Raikkonen (Ferrari) - locul 7, Jean-Eric Vergne (Toro Rosso) - locul 8, Danil Kviat (Toro Rosso) - locul 9 şi Sergio Perez (Force India) - locul 10.
Clasamentul constructorilor este următorul: McLaren-Mercedes - 33 de puncte, Mercedes - 25 de puncte, Ferrari - 18 puncte, Williams - 10 puncte, Force India - 9 puncte, Toro Rosso - 6 puncte.
A doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc la 30 martie, în Malaysia, la Sepang.