Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Raliul Dakar se mută în Chile. Mark Miller a câştigat etapa a cincea

Raliul Dakar se mută în Chile. Mark Miller a câştigat etapa a cincea

Sursa foto: Mark Miller
06 Ian 2010   •   23:02

Raliul Dakar 2010, care se desfăşoară în Argentina şi Chile, are un nou lider la clasa auto după desfăşurarea etapei a cincea, americanul Mark Miller. Acesta a trecut primul linia de sosire din Antofagasta, în Chile, la bordul unui 4X4 marca Wolkswagen. În urma aceleiaşi curse, Carlos Sainz a preluat şefia clasamentului general în dauna lui Stephane Peterhansel.
Mark Miller a fost câştigătorul etapei a V-a a Raliului Dakar 2010, desfăşurată între localităţile Copiapo (Argenitina) şi Antofagasta (Chile). Cu toate acestea, principalul beneficiar al acestei etape a fost spaniolul Carlos Sainz, care a profitat din plin de problemele mecanice suferite de fostul lider al competiţiei, francezul Peterhansel. Acesta a trebuit să se oprească de două ori în mijlocul deşertului Atacama. În acest moment, Sainz are un avans de 4 minute şi 37 de secunde în faţa pilotului din Qatar, Nasser al-Attiyah. Sainz şi al-Attiyah au fost, de altfel, şi ocupanţii poziţiilor 2 şi 3 în ierarhia cursei dintre Copiapo şi Antofagasta.