Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Sebastial Vettel a câştigat MP al statului Singapore

Sebastial Vettel a câştigat MP al statului Singapore

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
23 Sep 2012   •   19:54

Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a câştigat, duminică, Marele Premiu al statului Singapore, a 14-a etapă a CM de Formula 1, fiind urmat în ordine de britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes) şi de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari).

Pe locul 4 s-a situat britanicul Paul Di Resta (Force India), pe cinci s-a clasat germanul Nico Rosberg (Mercedes), iar al şaselea a trecut linia de sosire finalndezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault).

Locurile 7-10 au fost ocupate în ordine de francezul Romain Grosjean (Lotus-Renault), brazilianul Felipe Massa (Ferrari), australianul Daniel Ricciardo (Toro Rosso) şi conaţionalul său Mark Webber (Red Bull) .

Britanicul Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) a abandonat în turul 23, din cauza unei probleme tehnice, la fel şi Michael Schumacher, în turul 39, după ce monopostul său l-a lovit pe cel pilotat de Jean-Eric Vergne (Toro Rosso).

Cursa a fost întrerupă de două ori de intervenţia Safety Car-ului şi s-a încheiat după expirarea limitei de două ore.

Etapa următoare, Marele Premiu al Japoniei, va avea loc peste două săptămâni, la Suzuka.