Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi

Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi

Sursa foto: Foto: Agerpres/AP
03 Noi 2013   •   16:54
Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, deja campion mondial în 2013, a câştigat, duminică, a şaptea cursă la rând, Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi, a 17-a etapă a sezonului, fiind urmat de coechipierul său, australianul Mark Webber, şi de germanul Nico Rosberg (Mercedes).
Francezul Romain Grosjean (Lotus-Renault) a trecut linia de sosire al patrulea, al cincilea a fost spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), urmat de britanicul Paul Di Resta (Force India) pe locul 6.
Pe locurile 7-10 au încheiat cursa de pe circuitul Yas Marina următorii piloţi: britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), brazilianul Felipe Massa (Ferrari), mexicanul Sergio Perez (McLaren-Mercedes) şi germanul Adrian Sutil (Force India).
Următoarea etapă, penultima a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al SUA, va avea loc în 17 noiembrie, la Austin.