Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Indiei

Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Indiei

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
28 Oct 2012   •   13:46

Germanul Sebastian Vettel (Red Bull) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Indiei, a 17-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat pe circuitul Buddh, de la New Delhi.

Vettel a fost urmat de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) şi de Mark Webber (Red Bull).

Pe locul patru s-a clasat britanicul Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), urmat de coechipierul său Jenson Button. Locul şase a revenit brazilianului Felipe Massa (Ferrari).

Pe poziţiile 7-10 s-au clasat în ordine Kimi Räikkönen (Lotus-Renaul), Nico Hülkenberg (Force India-Mercedes), Romain Grosjean (Lotus-Renault) şi Bruno Senna (Williams-Renault).

Pedro de la Rosa şi Michael Schumacher au abandonat.

Următoarea etapă a CM de Formula 1 va avea loc săptămâna viitoare, la Abhu Dhabi.