Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Sebastian Vettel a câştigat MP al Coreei de Sud

Sebastian Vettel a câştigat MP al Coreei de Sud

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
14 Oct 2012   •   11:16

Germanul Sebastian Vettel (Red Bull) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Coreei de Sud, a 16-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, şi a devenit noul lider al ierarhiei piloţilor, cu patru curse rămase de disputat.

Vettel a fost urmat de coechipierul său Mark Webber şi de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari).

Pe locul patru s-a clasat brazilianul Felipe Massa (Ferrari), finlandezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault) a fost al cincilea, iar germanul Nico Hulkenberg a trecut linia de sosire pe locul 6.

Pe poziţiile 7-10 s-au clasat în ordine francezii Romain Grosjean (Lotus-Renault) şi Jean-Eric Vergne (Toro Rosso), australianul Daniel Ricciardo (Toro Rosso) şi britanicul Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes).

Britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes) şi germanul Nico Rosberg (Mercedes) au abandonat în primul tur.

Următoarea etapă a CM de Formula 1 va avea loc peste două săptămâni, în India.