Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Sebastian Vettel a câştigat MP al Japoniei

Sebastian Vettel a câştigat MP al Japoniei

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
07 Oct 2012   •   11:03

Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a câştigat, duminică, Marele Premiu al Japoniei, a 15-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, desfăşurată pe circuitul de la Suzuka.

Vettel a fost urmat de brazilianul Felipe Massa (Ferrari) şi de japonezul Kamui Kobayashi (Sauber), ultimul aflat la primul podium din carieră, chiar în faţa propriilor suporteri.

Pe locul patru s-a situat britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes), urmat de coechipierul său Lewis Hamilton, în timp ce finlandezul Kimi Raikkonen a fost al şaselea.

Locurile 7-10 au fost ocupate în ordine de germanul Nico Hulkenberg (Force India), venezuelanul Pastor Maldonando (Williams), australianul Mark Webber (Red Bull) şi australianul Daniel Ricciardo (Toro Rosso).

Liderul clasamentului piloţilor, spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), a abandonat în urma unui accident produs în primul tur.

Următoarea etapă va avea loc duminica viitoare, în Coreea de Sud, pe circuitul de la Yeongam.