Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Tom Skyes, noul campion mondial la superbike

Tom Skyes, noul campion mondial la superbike

Sursa foto: Foto: zimbio.com
20 Oct 2013   •   14:40
Britanicul Tom Sykes (Kawasaki) a câştigat, duminică, titlul mondial la superbike, după prima cursă din cele două programate în ultima etapă a sezonului, la Jerez, informează AFP, conform Mediafax.
Sykes a terminat pe locul trei în cursa 1, câştigată de irlandezul Eugene Laverty (Aprilia) în faţa italianului Marco Melandri (BMW).
Înainte de ultima cursă, programată tot duminică, Sykes are un avans de 28 de puncte faţă de Laverty şi astfel şi-a asigurat titlul.
Pilotul de la Kawasaki îi succede în palmares italianului Max Biaggi. El a câştigat nouă etape şi a urcat pe podium de 18 ori în cele 27 de curse ale sezonului.