Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Tragedie la Campionatul Mondial de Sidecar. Un concurent şi-a pierdut viaţa

Tragedie la Campionatul Mondial de Sidecar. Un concurent şi-a pierdut viaţa

04 Aug 2013   •   20:13
Germanul Sandor Pohl a murit, duminică, la Assen, după ce a căzut din ataş şi a fost lovit de motocicleta altui concurent. Tragedia s-a petrecut în timpul etapei din Olanda a Campionatului Mondial de Sidecar, relateazăAFP.

"La începutul celui de-al doilea tur, motocicleta a ieşit de pe pistă, pasagerul Sandor Pohl a căzut şi a fost lovit de altă motocicletă", a declarat purtătorul de cuvânt al organizatorilor competiţiei, Peter Schorer.

Sandor Pohl avea 34 de ani şi era pasager în motocicleta cu ataş pilotată de elveţianul Stefan Kiser.

"El a fost transportat de urgenţă cu ambulanţa la spital, unde s-a constatat decesul", a precizat Schorer.

Cursa a fost oprită imediat. La concursul de la Assen au asistat aproximativ 40.000 de persoane.