Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Valentino Rossi a câştigat MP al Germaniei, după ?o nouă luptă grozavă? cu Jorge Lorenzo

20 Iul 2009   •   12:00

Valentino Rossi şi-a mărit avansul în faţa lui Jorge Lorenzo în clasamentul general al MotoGP, la 14 puncte, după ce l-a întrecut pe colegul său şi a câştigat Marele Premiu al Germaniei.

Cei doi piloţi de la Yamaha s-au jucat de-a şoarecele şi pisica, dar Rossi a mutat decisiv cu două tururi înainte de final şi a câştigat pe circuitul de la Sachsenring cu mai puţin de o secundă avans. Lorenzo a trebuit să se mulţumească cu locul doi, în timp ce Dani Pedrosa a sosit al treilea, în faţa lui Casey Stoner, care a avut probleme cu pneurile.

Rossi, care a obţinut astfel a 101-a victorie a carierei, s-a declarat încântat că a obţinut o victorie atât de importantă în faţa rivalului său, graţie căreia a egalat şi recordul de 159 de curse terminate pe podium deţinut de Giacomo Agostini. ?A fost o cursă grozavă. Am pornit bine şi a trebuit să mă lupt la început cu Casey, ceea ce a fost amuzant. Dar cele două Yamaha au mers foarte bine şi am avut parte de o nouă luptă grozavă cu Jorge. A fost fantastic, ne-a plăcut şi a fost perfect pentru mine?, a declarat Rossi pentru BBC Sport.

În cursa de 125cc, liderul campionatului, Julian Simon, a condus un cvintet spaniol în primele locuri, întrecându-i pentru podium pe Sergio Gadea şi Joan Olive. Cursa de 250cc, scurtată de o ploaie, a fost câştigată de italianul Marco Simoncelli, în faţa duetului spaniol Alex Debon şi Alvaro Bautista.