Antena 3 CNN Sport David Popovici, învins de Daniel Martin, la proba de 100 de metri mixt

David Popovici, învins de Daniel Martin, la proba de 100 de metri mixt

David Popovici, dublul campion mondial la înot, a fost învins de înotătorul Daniel Cristian Martin în finala probei de 100 de metri mixt.

Sursa foto: Facebook/ FRNMP
de Andreea Ştefan    |    13 Noi 2022   •   10:12

Performanța a fost stabilită la Campionatele Naționale de înot în bazin scurt de la Otopeni.

Diferența dintre cei 2 a fost de 6 sutimi de secundă.

Pe ultima treaptă a podiumului a urcat Patric Sebastian Dinu, de la Clubul Sportiv Farul Constanța.

David Popovici a câștigat, vineri, încă o medalie de aur pentru cel mai rapid înotător al lumii, la Campionatul Naţional în bazin scurt.

Acesta a reușit să se impună în proba de 200 m liber, cu un timp de 1:43.06.

David Popovici urmează să mai concureze, sâmbătă, la proba de 100 m mixt și, duminică, la proba de 400 m liber.

Joi, Popovici a câștigat finala C a probei de 100 de metri liber de la Campionatul Național de Înot în bazin scurt.

A scos un timp de 46.62 secunde, stabilind astfel un record național.