Antena 3 CNN Sport David Popovici, medalie de aur la proba de 200 de metri, la Campionatele Naționale de la Otopeni

David Popovici a terminat primul cursa de 200 metri liber, în cadrul Campionatelor Naționale de Înot de la Otopeni.

Sursa foto: Hepta
de Redacția Antena 3 CNN    |    10 Noi 2023   •   19:50

După ce cucerise joi medalia de aur la proba de 100 m liber, David Popovici a terminat primul si cursa de 200 m liber.

Calificat în finală cu cel mai bun timp, 1:47,16, David Popovici a reușit o cursă perfectă, terminând cu peste 2 secunde avans față de locul 2, Vlad Stancu.

Popovici a condus în permanență cursa, iar la jumătatea cursei avea peste o secundă și jumătate față de Stancu. Și a doua parte a cursei a fost la discreția lui Popovici. A terminat cursa cu un timp de 1:47.20, în timp ce Stancu a venit la 1:45.38.

David Popovici și Vlad Stancu sunt cei doi înotători români calificați la Jocurile Olimpice de la Paris, potrivit GSP.ro