Antena 3 CNN Sport Fotbal extern AC Milan mai are nevoie de un egal pentru a cuceri titlul în Serie A

AC Milan mai are nevoie de un egal pentru a cuceri titlul în Serie A

02 Mai 2011   •   11:10

Milan s-a apropiat tot mai mult de primul titlu în Serie A după şapte ani, Mathieu Flamini aducând victoria cu 1-0 în faţa Bolognei.

Reuşita lui Flamini din minutul 8 le-a oferit gazdelor avantajul meritat la pauză, însă Bologna a condus jocul în partea secundă, chiar şi după eliminarea lui Francesco Della Rocca, şi a avut ghinion să nu egaleze.

Rezultatul duce echipa lui Massimiliano Allegri la opt puncte în faţa lui Inter Milano cu trei etapei înainte de final, AC Milan având chiar şi avantajul rezultatelor directe în faţa marii rivale. Un egal, etapa viitoare, la Roma, le va fi suficient rossonerilor pentru a cuceri Scudetto.