Antena 3 CNN Sport Fotbal extern AC Milan - Manchester United 2-3. Rooney le dă coşmaruri italienilor în meciul din optimile Ligii

Sursa foto: wayne rooney
16 Feb 2010   •   23:39

Manchester United a luat o opţiune serioasă de calificare în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce s-a impus cu scorul de 3-2 pe "San Siro", în faţa lui AC Milan. Italienii au deschis repede scorul, dar Wayne Rooney s-a aflat într-o seară magnifică şi a adus echipei sale o victorie preţioasă.
"Finala" din optimile Ligii Campionilor, o confruntare a granzilor din Italia şi Anglia, a fost una captivantă pentru fani prin desfăşurarea spectaculoasă. Partida a început într-o manieră de infarct, iar Ronaldinho a deschis scorul încă din minutul 3 pentru AC Milan. Beckham centrează din lovitură liberă, apărarea lui United respinge doar până la Ronaldinho, care şutează puternic, mingea îl loveşte pe Carrick şi se deviază în poartă. Englezii nu s-au predat şi au pus presiune prin Rooney, dar tot Milan putea marca prin Huntelaar.
Egalarea a venit pentru Manchester United în minutul 35, atunci când Carrick a centrat la 11 metri, Scholes a încearcat să reia în poartă dar a şutat pe lângă. Totuşi, mingea l-a lovit în celălalt picior şi s-a strecurat la colţul lung. În minutul 66, Rooney şi-a intrat în rol şi a înscris primul său gol, cu capul, din centrarea lui Valencia. Acelaşi atacant de 24 de ani a recidivat în minutul 74. Internaţionalul englez a mai primit o dată mingea în faţa porţii şi l-a executat din nou pe Dida cu o lovitură de cap plasată aproape de vinclu, ducând-o pe Manchester United cu un pas în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.
Seedorf, introdus de Leonardo în locul lui David Beckham, le-a readus ceva speranţe "rossonerilor" cu golul lui din minutul 85, după o pasă exactă venită de la Ronaldinho. Milanezii şi-au salvat, astfel, dreptul de a spera, dar şansele lor de a atinge sferturile de finală atârnă în continuare de un fir de aţă.
Formaţiile de joc
AC Milan: Dida, Pato, Huntelaar, Nesta, Pirlo, Ambrosini, Bonera, Beckham, Thiago Silva, Antonini, Ronaldinho. Rezerve: Abbiati, Gattuso, Inzaghi, Seedorf, Flamini, Favalli, Abate. Antrenor: Leonardo
Manchester United.: Van der Sar, Evra, Ferdinand, Rooney, Park, Carrick, Nani, Scholes, Rafael, Evans, Fletcher. Rezerve: Kuszczak, Neville, Brown, Owen, Berbatov, Valencia, Gibson. Antrenor: Sir Alex Ferguson