Antena 3 CNN Sport Fotbal extern AC Milan se apropie de titlu după 3-0 cu Inter. Chivu, eliminat

AC Milan se apropie de titlu după 3-0 cu Inter. Chivu, eliminat

02 Apr 2011   •   23:43

AC Milan a câştigat fără drept de apel derby-ul din Serie A cu Inter şi s-a apropiat tot mai mult de titlul de campioană. Rossonerii s-au distanţat la cinci puncte de marea rivală, după ce au câştigat cu 3-0 în meciul direct, Pato fiind jucătorul care a făcut diferenţa la gazde.

Brazilianul a deschis scorul în primul minut de joc, iar în minutul 54 a fost aproape de al doilea gol, fiind oprit prin fault de Chivu. Fundaşul român a văzut cartonaşul roşu, iar Pato a trebuit să mai aştepte opt minute până la al doilea gol al serii.

Jocul mai bun al gazdelor a fost încununat şi cu un al treilea gol, în ultimul minut de joc, când Antonio Cassano a punctat dintr-un penalty scos tot de el. Abia intrat pe teren, Cassano a văzut cartonaşul galben pentru că a sărbătorit golul prin scoaterea tricoului, iar apoi a plecat mai devreme la cabine, un minut mai târziu, pentru un fault inutil la mijlocul terenului.