Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Adversar preliminarii: Franţa ? Nigeria 0-1, în primul meci dintre cele două echipe (VIDEO)

03 Iun 2009   •   02:52

Nigeria a şocat Franţa cu 1-0 la St Etienne, în prima întâlnire dintre cele două naţionale de fotbal. Joseph Akpala a înscris singurul gol al partidei, în prima repriză, oferind Nigeriei o victorie memorabilă în faţa adversarei României din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2010.

Nigeria a fost aproape de deschiderea scorului în debutul partidei, când Sebastien Squillaci a respins de pe linia porţii şutul lui Ikechukwu Uche. Africanii au reuşit totuşi să marcheze în minutul 32, când Akpala a reacţionat rapid după ce şutul lui Uche a întâlnit bara.

Franţa şi-a îmbunătăţit jocul în repriza secundă, însă nu a putut desface apărarea încăpăţânată a nigerienilor. Debutantul Loic Remy a fost cel mai aproape de golul egalizator, când a şutat în bară cu două minute înainte de final.