Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Adversari România: Franţa a câştigat cu 4-1 amicalul cu Ucraina

Adversari România: Franţa a câştigat cu 4-1 amicalul cu Ucraina

07 Iun 2011   •   11:12

Liderul grupei în care evoluează şi România în preliminariile Campionatului European din 2012, Franţa, a învins într-un meci amical disputat la Doneţk pe una dintre gazdele turneului final de anul viitor, Ucraina. Echipa lui Laurent Blanc a câştigat cu 4-1, trei dintre goluri fiind marcate în ultimele cinci minute.

Selecţionerul francez a început partida de pe Donbass Arena cu o formulă în care şi-au făcut loc mulţi jucători tineri şi mai puţin folosiţi. Astfel, printre titularii Franţei s-au regăsit M'Vila (20 de ani, Rennes), Matuidi (24 de ani, St. Etienne), Gameiro (24 de ani, Lorient) sau Loic remy (24 de ani, Marseille). Alături de ei şi-au făcut loc nume consacrate, precum Mandanda, Jeremy Menez şi Evra, dar şi debutantul Kaboul, fundaşul lui Tottenham.

După o primă repriză fără goluri, Ucraina a deschis scorul imediat după pauză, prin căpitanul său, Anatoly Tymoshchuk. Replica francezilor a venit repede, Gameiro egalând după numai cinci minute. Odată cu trecerea timpului, Blanc a introdus pe teren artileria grea - Abidal, Diaby, Ribery, Malouda, Benzema - însă eroul finalului de meci a fost mijlocaşul lui Sochauy, Marvin Martin.

Intrat pe teren cu un sfert de oră înainte de final, Martin a marcat de două ori şi i-a pasat decisiv lui Kaboul, având un impact decisiv asupra rezultatului final. Franţa învinge cu 4-1 şi bifează primul succes după două egaluri consecutive.