Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Ancelotti învins pentru prima oară de când a preluat PSG. Formaţia sa, eliminată din Cupa Franţei

22 Mar 2012   •   10:52

Carlo Ancelotti a suferit prima înfrângere în competiţiile oficiale de când a preluat funcţia de manager la Paris Saint Germain, liderul din Ligue 1 fiind învins pe teren propriu de Lyon în sferturile de finală ale Cupei Franţei.

PSG, neînvinsă de când Ancelotti a preluat echipa în decembrie de la Antoine Kombouare, a deschis scorul printr-un penalty executat de Nene, dar Lyon a întors rezultatul până la pauză prin reuşitele lui Kim Kallstrom şi Lisandro Lopez, în timp ce Bafetimbi Gomis a închis tabela din penalty în prelungirile partidei.

Lyon va juca în semifinale alături de GFCO Ajaccio, formaţia din liga a treia eliminând pe Montpellier, şi Rennes, care s-a impus cu 3-1 în meciul cu Valenciennes. O altă formaţie din liga a treia, Quevilly s-a calificat şi ea în semifinale, după ce a învins în prelungiri pe Olympique Marseille cu 3-2.