Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Argentina câştigă amicalul cu Brazilia, scor 1-0

Argentina câştigă amicalul cu Brazilia, scor 1-0

Sursa foto: gsp.ro
17 Noi 2010   •   21:19

Argentina a câştigat meciul amical disputat, miercuri, în compania Braziliei, cu 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 90 de Messi.

Meciul a părut că se îndreaptă spre un glorios 0-0, după o repriză secundă plictisitoare, până când atacantul Barcelonei a primit o pasă bună de la Ezequiel Lavezzi şi a avansat până la marginea careului brazilian. S-a uitat rapid la poartă şi a trimis un şut superb pe colţul opus lui Victor pentru un gol care părea improbabil.

Al 15-lea gol al lui Messi pentru ţara sa a adus Argentinei şi prima victorie în faţa Braziliei în ultimele şase întâlniri. După 90 de partide, Argentina s-a impus de 34 de ori, Brazilia de 33 de ori, restul fiind rezultate de egalitate.

În alte partide de verificare, Belgia a surprins Rusia pe terenul ei cu două goluri semnate de Romelo Lukaku, scor 2-0, în timp ce Serbia s-a impus cu 1-0 în Bulgaria prin golul înscris de Nicola Zigic în minutul 80, jucător care apoi a fost eliminat pe final.

Iată ce rezultate au înregistrat adversarele României din preliminariile pentru EURO 2012:
Oman    0 - 4    Belarus
Albania    0 - 0    Macedonia
Slovacia    2 - 3    Bosnia
Luxemburg 0-0 Algeria
Anglia - Franta 1-2