Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Barcelona ratează primul trofeu pe 2010. FC Sevilla a eliminat-o din Cupă (VIDEO)

Sursa foto: pep guardiola
14 Ian 2010   •   09:52

FC Barcelona a avut, în 2009, anul perfect, câştigând toate cele şase trofee pentru care a luptat. 2010 a început, însă, cu totul altfel pentru echipa lui Pep Guardiola, iar catalanii au ratat un trofeu încă din al doilea meci al sezonului. Barca a câştigat, miercuri, returul optimilor de finală ale Cupei Spaniei, pe terenul Sevillei cu scorul de 1-0, dar a plătit preţul înfrângerii cu 1-2 din tur, de pe Camp Nou.
Rezultatul surprinzător din partida tur, când Sevilla a trecut de Barcelona chiar la ea acasă cu 2-1, s-a dovedit decisiv pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupa del Rey. Echipa lui Manolo Jimenez nu a reuşit să mai surprindă cea mai puternică formaţie a lumii şi în partida retur, dar a făcut ceva la fel de important. I-a tăiat căile de acces la poarta lui Palop şi a limitat-o la doar un gol, insuficient pentru calificare. Xavi este autorul singurei reuşite a meciului în minutul 64, un şut de dincolo de marginea careului Sevillei.

Celelalte partide din returul "optimilor".
Villareal - Celta Vigo 0-1
Racing Santander - Alcorcon 0-0
Deportivo - Valencia 2-2
Echipele scrise cu litere îngroşate s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Spaniei.