Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Barcelona s-a distrat cu Hospitalet în Cupa Regelui: Catalanii au învins cu 9-0

Barcelona s-a distrat cu Hospitalet în Cupa Regelui: Catalanii au învins cu 9-0

de M.T.    |    23 Dec 2011   •   10:12

FC Barcelona s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Regelui, după ce a câştigat returul cu Hospitalet de pe teren propriu cu 9-0.

Învingătoare în prima manşă cu 1-0, echipa lui Guardiola a tratat serios meciul de Camp Nou, conducând la pauză deja cu 5-0, după golurile marcate de Pedro, din penalty, Iniesta, Tiago Alcantara, Xavi şi Tello.

În repriza a doua, catalani au mai înscris de patru ori, prin Cuenca, autorul unei duble, Tiago Alcantara, din penalty, şi Tello.

În ciuda victoriei clare, tehnicianul campioanei Spaniei a primit şi o veste proastă, Andres Iniesta suferind o accidentare şi urmând să fie indisponibil în următoarele două săptămâni.

Într-un alt meci disputat joi în Cupa Regelui, Valencia nu a avut emoţii împotriva celor de la Cadiz, „liliecii” impunându-se cu 4-0, goluri Victor Ruiz, Jonas, Soldado şi Banega. Partida tur dintrele cele două echipe s-a terminat la egalitate, scor 0-0.