Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Bayern Munchen, marea câştigătoare a serii, în Liga Campionilor: 5-0 la Sporting

26 Feb 2009   •   01:15

FC Bayern Munchen şi-a revenit după un start stângaci şi a produs un meci fantastic la Lisabona, acolo unde şi-a asigurat practic calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, învingând Sporting cu 5-0.
După ce a supravieţuit unei ocazii imense a gazdelor, Philipp Lahm îndepărtând cu capul de pe linia porţii o minge trimisă de Anderson Polga, Bayern a fost ajutată de Ribery să preia controlul. Francezul a deschis scorul în minutul 42, când a evadat dintre doi fundaşi şi a înscris printre picioarele lui Tiago.
Repriza a doua a adus un festival de goluri din partea nemţilor, Ribery reuşind ?dubla?, iar Luca Toni copiindu-l cu două reuşite în minutele 84 şi 91. Miroslav Klose a găsit şi el spaţiul porţii în minutul 57, contribuind la recordul negativ al portughezilor, care nu au învins nicio echipă din Bundesliga în ultimele 15 partide.