Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Boloni, aproape de titlu în Belgia, după Anderlecht ? Standard 1-1

Boloni, aproape de titlu în Belgia, după Anderlecht ? Standard 1-1

22 Mai 2009   •   02:25

Standard Liege se află într-o poziţie bună pentru a câştiga campionatul în Belgia, după ce a încheiat la egalitate, scor 1-1, prima manşă a barajului pentru titlu, disputată la Anderlecht.

Echipa gazdă a trecut în avantaj în minutul 51, după o lovitură de cap a rezervei Jonathan Legear, însă campioana de anul trecut a oferit replica prin Dieudonné Mbokani, care a egalat nouă minute mai târziu tot cu o lovitură de cap.

Standard a fost obligată să menţină rezultatul în zece oameni, după ce Tomislav Mikulic a fost eliminat pentru al doilea cartonaş galben cu trei minute înainte de final. Formaţia lui Loţi Boloni a rezistat şi are prima şansă în partida retur, care va decide la Liege prima campioană la baraj după 23 de ani.