Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Bordeaux învinge şi revine pe podium. Rezultate Ligue 1 (VIDEO)

Bordeaux învinge şi revine pe podium. Rezultate Ligue 1 (VIDEO)

15 Mar 2009   •   10:31

Fosta adversară a CFR-ului din Liga Campionilor, Bordeaux, a învins pe propiul teren cu scorul de 2-1 pe Nice. Trupa lui Laurent Blanc a urcat în urma acestui rezultat pânp pe locul 3 în Franţa, cel puţin până la disputarea meciurilor de duminică.

Chamakh a deschis scorul pentru gazde în minutul 24, însă replica celor de la Nice nu s-a lăsat aşteptată, Bamogo transformând un penalty şi stabilind astfel scorul la pauză. Victoria lui Bordeaux a fost adusă de un fundaş, Henrique, brazilianul înscriind cu o lovitură de cap în minutul 47.

Într-o altă partidă, Monaco a revenit de fiecare dată după ce a fost condusă acasă în faţa lui Toulouse şi a câştigat cu 3-2. Golul de 2-2, marcat de Modesto, poate candida pentru titlul de cel mai frumos al weekendului.

Rezultate Ligue 1, etapa a 28-a

Caen - Lille 0-1 (Bastos 60)
Le Mans - Rennes 2-2 (Helstad 2, Gervinho 18 / Ekoko 75, Sow 90)
Monaco - Toulouse 3-2 (Nimani 39, Modesto 75, Lolo 90 / Gignac 26, Cetto 67)
Nantes - Lorient 1-1 (Ndaw 25 / Morel 76)
Sochaux - Nancy 2-1 (Boudebouz 13, Sverkos 78 / Hadji 42)
Valenciennes - Le Havre 3-2 (Saez 41, Lacourt 75, Audel 90 / Franquart 24, Anin 81)
Bordeaux - Nice 2-1 (Chamakh 18, Henrique 47 / Bamogo 24 pen)