Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Bundesliga: Dortmund câştigă derby-ul cu Schalke şi devine lider

Bundesliga: Dortmund câştigă derby-ul cu Schalke şi devine lider

de M.T.    |    26 Noi 2011   •   19:33

Monchengladbach a stat pe primul loc în clasamentul Bundesligii mai puţin de 24 de ore, locul său fiind luat de cealaltă Borussia, Dortmund, care a învins pe Schalke cu 2-0 în derby-ul Ruhr-ului şi, profitând de un golaveraj mai bun, a devenit noul lider al campionatului Germaniei, cel puţin până duminică, atunci când Bayern Munchen va juca la Mainz.

Campioana şi-a luat revanşa în faţa marii sale rivale după eşecul din Supercupa Germaniei, golurile marcate de polonezul Robert Lewandowski şi de brazilianul Felipe Santana confirmând superioritatea evidentă a Borussiei. Schalke, la care Marica a intrat în minutul 79, nu a ameninţat deloc poarta lui Weidenfeller şi pierde teren în lupta pentru titlu.

Cel mai spectaculos meci al etapei s-a jucat la Berlin, acolo unde Hertha şi Leverkusen au încheiat la egalitate, scor 3-3. Gazdele aveau deja 2-0 în minutul 18, după reuşita lui Lasogga şi autogolul lui Toprak, însă vicecampionii ediţiei trecute au revenit senzaţional şi au trecut în avantaj prin hattrickul elveţianului Derdiyok. Echipa din capitală a mai înscris odată, cu nouă minute înainte de final, prin Lasogga şi a evitat înfrângerea.

Nou-promovata Augsburg, ocupanta ultimului loc, a reuşit doar a doua victorie a sezonului, 2-0 pe teren propriu în faţa lui Wolfsburg, graţie golurilor marcate de Brinkmann şi Kapllani, în timp ce penultima clasată, Freiburg, a obţinut in extremis o remiză la Hoffenheim, reuşita lui Dembele din ultimul minut anulând avantajul gazdelor, adus de Firmino în prima repriză.

Rezultate Bundesliga, etapa a 14-a: B. Dortmund - Schalke 2-0, Nurnberg - Kaiserslautern 1-0, Hoffenheim - Freiburg 1-1, Augsburg - Wolfsburg 2-0, Hertha - Leverkusen 3-3

Clasament: 1.Dortmund 29p, 2.Monchengladbach 29p, 3.Bayern Munchen 28p (13j), 4.Schalke 25p... 16.Mainz 12p (12j), 17.Freiburg 12p, 18.Augsburg 11p.