Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Bundesliga: Hannover pune capăt invincibilităţii lui Bayern Munchen

Bundesliga: Hannover pune capăt invincibilităţii lui Bayern Munchen

de M.T.    |    24 Oct 2011   •   10:58

Hannover 96 a câştigat pe teren propriu cu 2-1 în faţa lui Bayern Munchen şi a pus capăt unei serii de opt meciuri consecutive în care bavarezii nu pierduseră în Bundesliga

Abdellaoue a deschis scorul pentru gazde în minutul 23, după ce a transformat un penalty acordat în urma unui fault al lui Lahm asupra lui Cherundolo. Misiunea echipei lui Jupp Heynckes s-a complicat la finalul primei jumătăţi de oră de joc, atunci când Jerome Boateng a fost eliminat.

Hannover a profitat de superioritatea numerică şi şi-a dublat avantajul în minutul 50, când Pander l-a învins pe Neuer, fostul său coechipier de la Schalke. Egalitatea numerică a fost restabilită la mijlocul reprizei secunde, când Cherundolo a primit şi el cartonaşul roşu, însă Bayern nu a reuşit decât golul de onoare, înscris de Alaba în minutul 83.

Campioana Borussia Dortmund a profitat de pasul greşit al lui Bayern şi s-a apropiat la numai 3 puncte de bavarezi în clasamentul din Bundesliga, după victoria clară cu FC Koln, scor 5-0, în timp ce adversara Stelei din Europa League, Schalke 04, a dat lovitura pe terenul lui Leverkusen, unde s-a impus cu 1-0, graţie unui gol superb al lui Farfan.

Freiburg este noua lanternă roşie din Germania, după 0-1 la Kaiserslautern, în timp ce fosta ocupantă a ultimei poziţii, Hamburger SV, a obţinut o remiză acasă cu Wolfsburg, scor 1-1.

Rezultate Bundesliga, etapa a 10-a: Augsburg - Werder Bremen 1-1, B. Dortmund - FC Koln 5-0, Hertha - Mainz 0-0, Hoffenheim - B. Monchengladbach 1-0, Kaiserslautern - Freiburg 1-0, Nurnberg - Stuttgart 2-2, Hamburg - Wolfsburg 1-1, Leverkusen - Schalke 0-1, Hannover - Bayern Munchen 2-1

Clasament Bundesliga: 1.Bayern 22p, 2. Dortmund 19p, 3.Schalke 18p, 4.Hannover 18p...16.Augsburg 8p, 17.Hamburg 8p, 18.Freiburg 7p.