Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Campioana Cehiei dă lovitura la Copenhaga şi bate la uşa grupelor Ligii Campionilor

17 Aug 2011   •   11:34

Campioana Cehiei Viktoria Plzen este cu un picior în grupele Ligii Campionilor, după ce a învins cu 3-1 în deplasare pe FC Copenhaga, care sezonul trecut devenise prima formaţie daneză ce s-a calificat în fazele eliminatorii unde a fost învinsă de Chelsea.

Toate golurile au fost înscrise în repriza a doua, un autogol din partea lui Solvi Ottesen ducând Plzen în avantaj din minutul 52, înainte ca Vaclav Pilar să mărească avantajul pentru oaspeţi şapte minute mai târziu.

Copenhaga a redus din handicap în minutul 69, când Ottesen şi-a reparat greşeala, dar Plzen a restabilit avantajul după doar zece minute, graţie lui Martin Fillo.

BATE - Sturm Graz 1-1
În cealaltă partidă a serii de pe tabloul campioanelor, din play-off-ul Ligii Campionilor, BATE Borisov şi Sturm Graz au remizat, scor 1-1, în Belarus. Manuel Weber a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 10, iar Marko Simic a egalat în minutul 59.