Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Celtic învinge în derby-ul cu Rangers şi se distanţează la patru puncte

Celtic învinge în derby-ul cu Rangers şi se distanţează la patru puncte

03 Ian 2011   •   10:27

Georgios Samaras a punctat de două ori în repriza secundă pentru a-i oferi lui Celtic o victorie cu 2-0 la Rangers şi un avantaj de patru puncte în faţa rivalei din Glasgow în fruntea clasamentului din prima ligă scoţiană.

Celtic a pierdut ultimele trei partide disputate la Rangers, dar Samaras a deschis scorul pentru echipa lui în minutul 62 şi a închis tabela opt minute mai târziu din penalty. Cu 45 de puncte, Celtic ocupă primul loc în clasament, în timp ce Rangers, campioana en-titre, are 41 de puncte, dar şi două meciuri mai puţin disputate.

"Samaras a făcut diferenţa astăzi. Când joacă în acest fel este practic de neoprit", a declarat Neil Lennon, managerul formaţiei Celtic.

Echipa de pe locul trei, Hearts, îşi menţine şansele mici de a cuceri primul titlu din 1960 după ce a dispus cu 1-0 de rivala oraşului Edinburgh, Hibernian.