Antena 3 CNN Sport Fotbal extern CFR Cluj - FC Copenhaga 2-0 şi Steaua - Sheriff Tiraspol 0-0. Clujenii impresionază, steliştii dezamăgesc

Sursa foto: cfr cluj
17 Sep 2009   •   23:38

Obligate să ţină tonul după rezultatele bune reuşite de Dinamo şi FC Timişoara, Steaua şi CFR Cluj au reuşit să nu piardă nici ele în meciurile de debut din faza grupelor Europa League. CFR Cluj a reuşit, chiar, o victorie clară cu danezii de la FC Copenhaga, 0-0, datorită reuşitelor lui Sixto Peralta (minutul 53) şi a lui Lacina Traore (minutul 75).
Steaua, în schimb, s-a făcut de râs în faţa celui mai uşor adversar din cei pe care urma să-i întâlnească în acestă grupă. Declaraţiile belicoase ale patronului Gigi Becali nu s-au regăsit deloc în jocul echipei, iar Steaua rareori a izbutit să destabilizeze defensiva campioanei din Republica Moldova, Sheriff Tiraspol.
STEAUA - SHERIFF TIRASPOL 0-0
Echipele de start la meciul Steaua Bucureşti - Sheriff Tiraspol, meci contând pentru prima etapă a grupei H a Ligii Europa.
Steaua: 1. Zapata - 31. Ninu, 24. Ghionea, 5. Rada, 18. P. Marin - 7. Szekely, 25. Onicaş, 19. A. Ionescu, 16. Nicoliţă - 28. B. Stancu, 11. Surdu. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Rezerve: Lungu, Tănase, Kapetanos, Toja, Baciu, Ochiroşii, Bicfalvi
Sheriff Tiraspol: 1. Namaşco - 20. Ţinia, 5. Tarknişvili, 2. Da Costa, 3. Volkov - 4. Verbetci, 17. Rouamba, 22. Rodriguez, 10. Erohin - 88. Kuciuk, 14. Balima. Antrenor: Leonid Kuciuk.
Rezerve: Melenciuc, Suvorov, Karpovich, Truhanov, Diedhiou, Bulat, Brankovic
Cealaltă partidă a grupei, Fenerbahce - Twente, s-a încheiat cu scorul de 1-2
CFR CLUJ - FC COPENHAGA 2-0
Echipele de start la meciul CFR Cluj - FC Copenhaga, contând pentru prima etapă a grupei K a Ligii Europa.
CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 2. Tony, 20. Cadu, 15. Alcantara, 4. Panin - 19. Culio, 6. Mureşan, 8. Peralta, 77. Deac - 17. Kone, 7. Dubarbier. Antrenor: Antonio Conceicao.
FC Copenhaga: 21. Wiland - 2. Pospech, 12. Larsson, 15. Antonsson, 17. Wendt - 20. Vingaard, 16. Kristensen, 13. Hutchinson, 8. Kvist - 11. Santin, 7. Almeida. Antrenor: Stale Solbakken.
CFR Cluj a deschis scorul în minutul 53 prin Sixto Peralta, care a trimis în vinclu o minge centrată de Culio.
Echipa din Gruia a majorat diferenţa în minutul 75, când Lacina Traore, intrat în locul lui Yssouf Kone, a trimis o torpilă cu stângul pe care portarul Wiland nu a putut decât să o devieze în bară, mingea întrând apoi în poartă.
În celălalt meci al grupei Sparta Praga si PSV Eindhoven au remizat, 2-2.